WSPÓŁDZIAŁANIE ZE ŚRODOWISKIEM I RODZICAMI

Przedszkole systematycznie współdziała z rodzicami. Wśród form takiego współdziałania są m.in. uroczystości:

• Pasowanie na przedszkolaka/starszaka,
  • Mikołaj w przedszkolu,
  • Jasełka z rodzicami
  • Dzień Rodziny,
  • zajęcia warsztatowe.

Rodzice mogą obserwować swoje maluchy w działaniu i włączać się w różne aktywności. Ponadto współdecydują w sprawach przedszkola i wyrażają swoją opinię na temat jego pracy. Mają wpływ na koncepcję pracy placówki, ofertę zajęć dodatkowych oraz organizację ważnych wydarzeń przedszkolnych.

Placówka zapewnia częste kontakty między przedszkolem a domem. Nauczyciele wspierają rodziców w wychowywaniu dzieci oraz troszczą się o skuteczny przepływ informacji. Sprzyja to ujednoliceniu procesu wychowania i edukacji dzieci.
Wsparcie, życzliwość i akceptacja rodziców ułatwiają podejmowanie konstruktywnych działań na rzecz jakości pracy przedszkola.
Przedszkole włącza się także w różnorodne inicjatywy na rzecz środowiska, uwzględniając jego potrzeby i możliwości.
Dzieci biorą czynny udział w akcjach charytatywnych:

• zbieranie nakrętek na rzecz chorych dzieci,
  • gromadzenie karmy, puszek i rzeczy potrzebnych w schronisku dla zwierząt w ramach akcji "Pomózmy czworonogom przetrwać zimę" na rzecz zwierząt ze schroniska w Sośnicy,
  • wspomaganie dzieci z Domów Dziecka poprzez uczestnictwo w ogólnopolskiej akcji "Góra Grosza",

Do stałych tradycji należą działania będące przejawem troski o środowisko naturalne, takie jak akcja:

• „Sprzątanie świata”,
  • selektywna zbiórka odpadów (baterie, makulatura,
  • realizacja programu "Czyste powietrze wokół nas".

W przedszkolu stosujemy różne formy współpracy z rodzicami:

• zebrania ogólne i grupowe,
  • konsultacje indywidualne,
  • organizacja zajęć otwrtych dla rodziców,
  • pedagogizacja rodziców,
  • prowadzenie kącika dla rodziców (informacje, eksponowanie prac dzieci),
  • wspólne uroczystości
  • angażowanie rodziców do pomocy przy organizacji uroczystości przedszkolnych,